Kepçe Kulak Ameliyatı

KEPÇE KULAK TANIMI ve NEDENİ

Kulak estetik girişimleri kulak boyutunu küçültmek ya da kepçe kulak durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Kulak kepçesinin normalden fazla öner doğru kıvrık olması durumuna ‘ Kepçe Kulak ‘ adı verilmektedir.

Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da kıkırdak kısmının normalden fazla geniş olması, genellikle temel sebeptir.
Kulak gelişiminin büyük kısmını (%80) 5-6 yaşa kadar tamamlamaktadır. Bu nedenle okula başlamadan bu tür ameliyatlar yapılabilmektedir. Bu yaşlarda yapılması özellikle çocuğun ruhsal durumunda oluşabilecek olumsuzlukları önleyebilir. Ancak ameliyatın daha ileri yaşlarda da yapılması mümkündür.

KEPÇE KULAK AMELİYATI

Kepçe Kulak Ameliyatı küçük çocuklarda genel anestezi, yetişkinlerde lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Operasyon yaklaşık 1-1,5 saat sürmektedir. Farklı teknikler uygulanmakla birlikte, ameliyat izleri görülmediği için kulak arkası kesiler tercih edilmektedir. Operasyon planında kulaktaki problemlere göre farklı basamaklar uygulanır. Sıklıkla uygulanan teknikte kulak derisi arka yüzden açılmakta, kulak kıkırdakları sabitleştirilmekte, bazı yerleri inceltilmekte ve kıkırdaklar katlanarak sabit dikişlerle tekrar şekillendirilmektedir.
Gerekli görüldüğünde çeşitli bölgelerden kıkırdaklar alınmaktadır. Kıkırdak zarları kapatıldıktan sonra derideki fazlalık alınarak dikilmektedir.

OPERASYON SONRASI SÜREÇ

Dikişler 8-12 gün arasında alınmaktadır. Ameliyat sonrası hasta 2-3 gün kapalı pansumanla izlenmekte sonra pansumanla açılarak hastaya özel bir kafa bandı uygulanmaktadır.
Bundan sonra hastalar 4 hafta evde bulundukları zamanlarda özel bandı takarlar. Kulak kepçesi anatomik ölçülere bağlı olarak istenilen ölçüde geriye alınabilir.

Genel Bilgilendirme

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.